niedziela, 5 sierpnia 2012

Michelle Moran - Heretycka królowa

autor: Michelle Moran
tytuł: Heretycka królowa
wydawnictwo: Sonia Draga
rok wydania: 2010
ilość stron: 328
źródło: Z półki
ocena5.5 / 6


Musiało upłynąć wiele książek z półki zanim sięgnęłam po kolejną, drugą już historyczną powieść Michelle Moran. Sama nie znajduję na to wytłumaczenia. Dlaczego podświadomie odkładam na później pewną przyjemność jaka płynie z czytania książek autorki?

Akcja powieści rozpoczyna się wraz z rokiem 1283 p.n.e. kiedy władzę Górnego Egiptu obejmuje siedemnastoletni faraon Ramzes II. Koronacji przygląda się jego przyjaciółka, trzynastoletnia księżniczka Nefertari, córka zmarłej królowej Mutnodżmet i siostrzenica heretyckiej królowej Nefertiti, która po tragicznej śmierci najbliższych wychowuje się na królewskim dworze. Wkrótce po koronacji rozpoczynają się przygotowania do kolejnej uroczystości, Ramzes II zamierza poślubić piękną lecz egoistyczną Iset. Nefertari dopiero wkracza w dojrzały wiek, doskonale jednak zdaje sobie sprawę ze swej pozycji - kiedy Iset zostanie Pierwszą Żoną faraona, usunie ją z pałacu i odeśle do haremu. Rozpoczyna się pełna intryg walka o serce faraona a przede wszystkim o upragnioną władzę - tytuł Pierwszej Żony Ramzesa II i Królowej Egiptu.
źródło

Nefertari – w języku egipskim oznacza Piękna, dla której wstaje Słońce. Napiętnowana przez lud  za praktyki swych heretyckich przodków musiała stawić czoła spiskom, niechęci i buntowi poddanych. Co ciekawe szacunek zyskuje nie dzięki urodzie ale wiedzy i odwadze. To właśnie ją Ramzes II darzył największą miłością. Potwierdzeniem uczuć zdają się być widniejące na ścianie grobowej komnaty, w której spoczęło ciało Nefertari te oto słowa:

„Moja miłość jest wyjątkowa i nikt jej nie przyćmi... Odchodząc skradła mi serce”

Kolejny raz dałam się ponieść do świata faraonów starożytnego Egiptu, świata pełnego intryg i konspiracji, w którym egoizm przeplata się z miłością a żądza władzy przyćmiewa trzeźwość myślenia i prowadzi do zguby. Michelle Moran ponownie nie zawodzi. Napisana lekkie piórem, ciekawie usnuta, opowieść czyta się sama. Należy jednak pamiętać, że choć tło stanowią autentyczne wydarzenia, wiele historycznych luk zostało wypełnionych fikcją. Oczywiście nie umniejsza to wagi powieści, przeciwnie, umiejętnie zastosowane zabiegi czynią ją jeszcze bardziej spójną a przez to interesującą. 

Szczerze polecam obydwie, naprawdę dobre powieści Michelle Moran - „Nefertiti” jak i „Heretycką królową” ale przeczytajcie je właśnie w takiej kolejności, bowiem „Heretycka królowa” zdradza wiele istotnych faktów, które miały miejsce w „Nefertiti”. Niedawno ukazała się trzecia powieść autorki – „Córka Kleopatry”, składanie obietnicy przeczytania uważam za zbędną :)


Dla zainteresowanych - na stronie wydawnictwa Sonia Draga można zamówić zarówno „Nefertiti” jak i „Heretycką królową” w cenie 15 zł/egzemplarz. Patrząc na ceny z okładek tylko wzmaga się we mnie postanowienie niekupowania książek po cenach regularnych...
„Córka Kleopatry” jest z 20% zniżką ale jak dobrze pamiętam dla blogerów wydawnictwo ma specjalną ofertę – 40% rabat. Muszę sobie to przekalkulować.
Osobiście poniższa okładka, która krąży gdzieś po sieci bardziej mi się podoba, poza tym stylistycznie pasuje do swych poprzedniczek. Ot, fanaberia :)

11 komentarzy:

 1. O to coś dla mnie ;]. Uwielbiam książki o Starożytnym Egipcie ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ogromną ochotę na te książki! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię powieści pióra Michelle Moran, na półce mam jej "Nefertiti" i zrecenzowaną przez Ciebie "Heretycką królową" - obie bardzo mi się podobały, dlatego może skorzystam ze wspomnianej przez Ciebie promocji i zaopatrzę się w trzecią z kolei powieść autorki? I podpisuję się pod Twoją fanaberią - ta druga okładka jest znacznie ładniejsza ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja niestety jeszcze nie czytałam żadnej książki napisanej przez Michelle Moran, ale bardzo mnie do tego zachęcasz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. książka zapowiada się ciekawie, a że lubię tamte czasy, więc wypadałoby rozejrzeć się za książką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Troszkę nie na temat będzie - zapraszam Cię do tworzenia listy babskich lektur - http://anek7.blogspot.com/2012/08/rega-stosiatko-i-top-na-maksa.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoja recenzja skutecznie zachęca. I dzięki za wskazówkę, gdzie można nabyć te książki taniej. Takich porad nigdy za wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam obie powieści o starożytnym Egipcie i jestem pod wrażeniem. Autorka ma prawdziwy talent i mogę kupować jej książki w ciemno. Co do odwlekania lektury dobrych powieści to mogę przybić z Tobą piątkę, bo mam tak samo. Półki uginają się od książek, które mam ochotę poznać, a ja cięgle odwlekam lekturę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham tę historię i mam nadzieję, że niedługo uda mi się dorwać dwie inne książki pani Moran <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Średnio przepadam za taką tematyką. Nie lubię książek historycznych a o starożytności już nie wspomnę... ale twoja recenzja mnie przekonała i być może skuszę się na tą promocję. Brzmi nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ogromną ochotę na tę książkę, muszę ją w końcu przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń