sobota, 2 kwietnia 2011

Soheir Khashoggi - Mozaika

autor: Soheir Khashoggi
tytuł: Mozaika
wydawnictwo: Zysk i S-ka
rok wydania: 2007
ilość stron: 388
ocena4.5 / 6
 
 
 
Kulturowo mieszane małżeństwo - Dina i Karim Ahmad mimo różnic wyznaniowych wiodą szczęśliwe życie.
Dina, choć w półkrwi Libanka czuje się wyłącznie Amerykanką. Jej mąż Karim pochodzi z Jordanii z bogatej, wpływowej i konserwatywnej muzułmańskiej rodziny. Choć reprezentują dwa różne światy udało im się stworzyć mocne małżeństwo. Dopełnieniem ich miłości są dzieci: nastoletni syn Jordan i ośmioletnie bliźniaki Suzanne i Ali.

Wszystko zmienia się po 11 września 2001 roku. Potworne wydarzenia z tego dnia rzuciły cień na ich rodzinę. Serwowane porcje okrutnych uwag, zerwane kontrakty, złośliwe komentarze i wyzwiska  skierowane w stronę muzułmańskiej społeczności odcisnęły piętno na ich życiu.
Dina była zdania, że owe przytyki należy ignorować, dla Karima nie było to takie łatwe. Źle znosił obelgi, widok zapłakanych bliźniaków, które w szkole spotykały się z agresywnym i wrogim nastawieniem rówieśników rozdzierał mu serce.
Kielich goryczy przelała wiadomość, o odmiennej orientacji seksualnej Jordana. Gdy Kain dowiedział się, że jego nastoletni syn jest homoseksualistą, wyrzekł się go, wyrzucił z domu i zabronił zbliżać się do rodziny.
Karim bał się, że bliźniaki ulegną takim samym złym amerykańskim wpływom jak ich starszy brat. O całe zło obwiniał amerykańską kulturę i jej zgubny wpływ na ówczesną młodzież.

Nic nie zapowiadało nieszczęścia. Kochający Karim postawił na szali małżeństwo z Diną, pod jej nieobecność zabrał dzieci i wywiózł je do Jordanii. Zrozpaczonej matce w jednej chwili runął cały świat. Choć Karim dzwonił regularnie, pozwalał jej odwiedzać dzieci, kategorycznie odmówił powrotu do Stanów. Bliźniakom w Jordanii nie działa się krzywda, kochane przez ojca, rozpieszczane przez bliskich nie zdawały sobie sprawy z powagi sytuacji.
Dina zwróciła się o pomoc do policji i adwokata lecz Ci mieli związane ręce. Karim nadal był jej mężem, nie miał ograniczonych praw wobec bliźniaków, nie krzywdził ich. Matka nie mając wyboru zdecydowała się na desperacki krok…

„Mozaika” jest drugą powieścią Soheir Khashoggi, którą miałam okazję przeczytać. Autorka w swych książkach porusza trudne tematy dotyczące przemocy arabskich kobiet. I choć nie jest to literatura faktu czy pamiętnik, historie traktują o wciąż obecnych i niestety prawdziwych problemach..
Mozaika jest powieścią napisaną przystępnym językiem, łatwą w odbiorze i wartą przeczytania.

# Cena z okładki 32.90
% Matras 9.90

16 komentarzy:

 1. Szczerze mnie zainteresowała ta pozycja, no i przepiekna okładka...

  OdpowiedzUsuń
 2. mnie ta okładka nie zachęciła :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale mnie zachęciłaś:)). I ta orientalan okładka..
  Zapisałam i oczywiście będę na nią polować:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moniko - mnie okłada również zauroczyła! Przypomia mi Blue Mosque :)

  Catherie - ja właśnie pozostają pod urokiem okładki, typowo arabska, a ja pozostaję pod urokiem kultury i sztuki owych krajów :)

  Kasandro - miło mi :)))
  Pozdrawiam również, udanego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie takich książek nie mogę czytać. Jakoś nie mogę psychicznie znieść tego co dzieje się z kobietami i dziećmi w krajach arabskich.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam:) okładka inspirująca... jak i Twoja recenzja. Myślę, że to będzie pozycja dla mnie. Lubię czytać książki, gdzie tłem jest sytuacja kobiet na świecie.
  Dobrego weekendu:))

  OdpowiedzUsuń
 7. beatrix73 - a ja mimo, że często sięgam po lektury poruszające problem arabskich kobiet, za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta.
  Ale Mozaika jest trochę inna. Nie mamy tu do czynienia z impulsywnym mężem,z przemocą i okrucieństwem. Tu bardziej chodzi o dokonanie wyboru w imię dobra dziecka.

  gusiook - Polecam, zwłaszcza, że można ją nabyć w dobrej cenie :))

  Pozdrawiam Was serdecznie!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka ładna... szkoda, że nie moje klimaty, bo pewnie już bym po nią stała w Matrasie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale mnie zachęciłaś... Chyba ją nawet zamówię sobie bo i przystępna cena. Zobaczymy, zobaczymy...

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak spojrzałam na okładkę -pomyślałam sobie, że to książka nie dla mnie. Jakoś nie mam teraz chęci na orientalną lekturę. Przyznaję, że trochę mnie zaskoczyła treść recenzji, że nie tego się spodziewałam po tej okładce... Może kiedyś się skuszę, na razie, że tak powiem tonę w morzu zaplanowanych lektur...

  OdpowiedzUsuń
 11. zapowiada się na wzruszającą i niezwykłą książkę. jak będę w matrasowych okolicach to podejdę i zapytam się czy ją mają. za 9,90 to aż muszę przejrzeć z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zachęciłaś mnie swoją recenzją. Mam nadzieję, że uda mi się upolować "Mozaikę". Podczas czytania recenzji skojarzyła mi się książka pt. "Dom z piasku i mgły". Zbliżona tematyka, warto przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio mam ochotę na literaturę nieco orientalną, bardzo mnie zachęciłaś :) No i ta przepiękna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Iza- nie nie, pewnie Matras sam by Ci ją dostarczył ;)

  Bujaczek - miło mi :))

  Bellatriks - skąd ja to znam? chyba toniemy w tym samym morzu :)

  Varia - polecam, czyta się łatwo i przyjemnie, dla mnie idealna odskocznia od stricte naukowych książek :)

  Kulka - oo dziękuję! "Dom z piasku i mgły". brzmi egzotycznie, Jjuż biegnę zapisać na listę:)

  Dosiak - ja też pozostaję pod urokiem tej okładki :) sama często sięgam po literaturę traktującą o krajach arabskich, pewnie niedługo znów po coś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki :P
  Dobrze, że napisałaś o tym, że w Matrasie jest na nią promocja, muszę jej poszukać w moim :D

  OdpowiedzUsuń
 16. sujeczko - w Matrasie na promocji jest (a przynajmniej była) jeszcze "Pieśń Nadii" tej samej autorki. Ponoć jeszcze lepsza niż "Mozaika". Zakupiłam ale kiedy przeczytam? Nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń