niedziela, 22 lipca 2012

Anne Sebba - Ta kobieta. Wallis Simpson


autor: Anne Sebba
tytuł: Ta kobieta. Wallis Simpson
wydawnictwo: Znak
literanova
ilość stron: 448
ocena5 / 6

Nigdy przesadnie nie interesowałam się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej, daleka jestem od gonitwy za sensacją kto, z kim i dlaczego? Z Wallis Simpson było jednak inaczej. Choć wiedziałam o niej niewiele, na tyle wystarczająco by zainteresowała mnie jej biografia. Kim tak naprawdę była kobieta, dla której król dobrowolnie zrzekł się tronu?

„Ta kobieta” autorstwa Anne Sebby to z pewnością dopracowana a może i najbardziej szczegółowa biografia Bessie Wallis Warfield znanej jako Wallis Simpson – ulubionej faworyty, kochanki a później żony Edwarda VIII Windsora. Na blisko 400 stronach przytoczono życie kobiety władczej poniekąd despotycznej, inteligentnej i tajemniczej. Zrezygnowała z pierwszego imienia, twierdząc, że „Bessie to dobre imię dla krów”, już jako nastolatka deklarowała, że mężczyzna, którego poślubi „będzie miał furę pieniędzy”. Ciekawe, Wallis nie była klasyczną pięknością, co więcej, cierpiała na zaburzenia różnicowania narządów płciowych zwane interseksualizmem i jak sugeruje opinia specjalisty chirurgii korekcyjnej organów płciowych „dawanie mężczyznom przyjemności seksualnej mogło być jednym z najlepszych sposobów potwierdzenia własnej kobiecości”.

Interesujące są kulisy romansu Wallis z księciem Walii i następcą tronu Edwardem VIII. Jeszcze przed poznaniem „Tej kobiety” książę nie stronił od towarzystwa kobiet, choć kochanki mu matkowały, spełniały jego dziecinne zachcianki żadnej nie zamierzał poślubić. Dopóki nie pojawiła się Wallis. Edward VIII zupełnie stracił dla niej głowę. Opinia publiczna, tym bardziej rodzina królewska od początku nie akceptowały tego związku, wszyscy mieli nadzieję, że król się opamięta i poślubi osobę godną królewskiego tytułu. Oliwy do ognia dolał kościół anglikański, który nakazał Edwardowi otrząsnąć się z miłosnego letargu. Król dokonał wyboru, w imię miłości dla „Tej kobiety” abdykował i zrzekł się tronu. Czy Edward poślubiając Wallis zdawał sobie sprawę ze skutków owego czynu? Kościół nigdy nie uznał tego małżeństwa, nikt nie życzył sobie ich wizyt na dworze królewskim, Królowa Maria, teściowa Wallis nigdy nie zgodziła się poznać osobiście swej synowej. Nie da się jednak wyprzeć faktów, rezygnując z korony i władzy, w imię miłości i osobistego szczęścia Edward VIII pozostał wierny swym ideałom.

Szczerze polecam tę pozycję. Niekoniecznie trzeba interesować się monarchią brytyjską by z zaciekawieniem zagłębić się historię kobiety, która stała się przyczyną największego skandalu w rodzinie królewskiej.  
"Nigdy nie szukałam sobie miejsca w historii, teraz jednak miałam je zapewnione - ohydne miejsce, wyrąbane przez ślepe uprzedzenia" [W. Simpson]

Podczas lektury nie opuszczały mnie domysły, jak potoczyłyby się dziś losy monarchii brytyjskiej gdyby Edward VIII nie zrzekł się tronu, który w następstwie objął jego młodszy brat Jerzy VI, ojciec Elżbiety II.


11 komentarzy:

 1. Zapraszam do mojej pierwszej rozdawajki

  http://ancyskowo.blogspot.com/2012/07/moja-pierwsza-rozdawajka.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to może być coś dla mnie. Z Wallis zetknęłam się jedynie podczas oglądania filmu "Jak zostać królem" i zaciekawiła mnie na tyle, że poszukałam trochę informacji na jej temat w internecie. Poszukam i przeczytam.


  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie wstrzymywałam się z ekranizacją. Teraz po lekturze chętnie obejrzę ten film

   Usuń
 3. Koniecznie muszę gdzieś zdobyć tę książkę :) Od dawna mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzę i oczom nie wierzę, Ty w blogosferze? ;)
   Szkoda, że nie wiedziałam, od wczoraj nie mam jej już w posiadaniu :(

   Usuń
 4. chyba nie do końca ta książka wpada w moje gusta, więc pass

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam, o tej kobiecie nie wiem prawie nic, a tu okazuje się, że to interesująca postać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tę książkę koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na moim blogu. Do wygrania powieść naszej rodzimej autorki o temacie, który chyba wszystkich nas się tyczy - "Blogostan"
  Szczegóły: http://zlodziejkaksiazek.blogspot.com/2012/07/konkurs-czym-jest-dla-ciebie-blog.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak dla mnie - super! Bardzo chciałabym przeczytać, zwłaszcza po Twojej recenzji.

  OdpowiedzUsuń