niedziela, 29 stycznia 2012

James Paterson - Thriller

autor: James Patterson
tytuł: Thriller
wydawnictwo: Świat Książki
rok wydania: 2008
ilość stron: 648
ocena: 5 / 6


Jeszcze nie zdążą się rozkręcić a już dobiegają końca. Tak niegdyś myślałam o opowiadaniach. Nie pamiętam, który z autorów zmienił mój błędny tok myślenia. Kuczok ze swym mistrzowskim piórem? A może była to antologia krótkich acz mocnych opowiadań mistrzów grozy? W każdym razie na tę formę gatunku patrzę łaskawym, przychylnym okiem, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych, kiedy stres i natłok myśli pozwalają skupić się jedynie przez kilkanaście kolejnych stron.

„Thriller” to pierwsza w historii antologia opowiadań z dreszczykiem. Sygnowana nazwiskiem Jamesa Patersona zdaje się być obietnicą dobrze spędzonego nań czasu. I choć żadne z opowiadań nie jest jego autorstwa, towarzystwo światowej sławy pisarzy nadrabia ów mankament. Imponująca lista nazwisk: Lee Child, Heather Graham, Daniel Palmer, James Siegel czy choćby Alex Kava nie pozostawia złudzeń – to musi być dobra książka. I taka właśnie jest.

Zebrany w jednym tomie zbiór 30 opowiadań gwiazd thrillerów to przeszło 600 stron dobrej lektury. Cenieni autorzy nie zawodzą, ich utrzymane w napięciu, pełne dynamiki opowiadania zadowolą nawet najbardziej wybrednych czytelników. Niespodzianką okazały się dotąd mało znane w świecie grozy nazwiska. Wysoko postawiona poprzeczka nie spadła z hukiem pod ciężarem niskiego poziomu i marności. Przeciwnie, po namiastce dobrej lektury śmiem przypuszczać, że ich autorzy mają szansę zaistnieć na rynku wydawniczym.

Gwoli sprawiedliwości, opowiadaniom można zarzucić nierówność. Wśród świetnych i bardzo dobrych, trzymających w napięciu utworów wkradły się słabsze, nieco nużące, odbiegające od reszty słabsze ogniwa. Po ich strawieniu nagrodzeni zostaniemy jednak kolejną dawką dreszczyku grozy. 
Nie rozgraniczając opowiadań na lepsze i gorsze szufladkuję „Thriller” jako kawałek naprawdę dobrej literatury grozy. 

Polecam fanom gatunku a wszystkich, którzy nabrali ochotę na przeczytanie niniejszej pozycji zapraszam początkiem lutego na bloga…. :)# Wróciłam :) Dobrze tu być :)
Teraz tylko pozostaje mi nadrobić niebotyczne zaległości i... będę w domu :)

11 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, ale nie kusi aż tak bardzo. Podchodzę sceptycznie do tej formy jaką są opowiadania, gdyż ostatnio rozczarowało mnie kilka takich zbiorów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj :). Jestem fanem thrillerów i wszelkiej maści napięcia, wiec bardzo chętnie przeczytałabym tę antologię, a że nierówna... i co z tego, mało który tego typu zbiór zachowuje jeden poziom. Dla mnie pozycja obowiązkowa.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam opowiadania. Chętnie po nie sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do opowiadań jeszcze się nie przekonałam, ale postaram się :) Może właśnie zacznę od takiej antologii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. opowiadania to świetna forma lektury, kiedy nie ma się za wiele czasu, a że thriller to jeden z moich ulubionych gatunków to przyjrzę się mu z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię opowiadań, ale od czasu do czasu po nie sięgam, wiec czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Już kiedyś chyba słyszałam o tej książce, zapowiada się ciekawie ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Opowiadania to nie jest to co lubię ;)
  Dobrze, że wróciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że jesteś z powrotem:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam parę lat temu :) Niektóre opowiadania były rewelacyjne, inne mniej. Do tej pory pamiętam jedno, bardzo zapadło mi w pamięć o pewnym autostopowiczu bodajże i o przekraczaniu granicy - o ile się nie mylę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Opowiadania to nie jest to co lubię ;)
  Dobrze, że wróciłaś :)

  OdpowiedzUsuń